Fiam

Fiam

WEBSITE / www.fiamitalia.it


FIAM se zrodil díky vášni pro sklo.

Společnost založil v roce 1973 Vittorio Livi. FIAM navrhuje, vyvíjí a vyrábí nábytek ze zakřiveného skla, což jedosaženo kombinací průmyslového zpracování a tradiční ruční řemeslnou prací. Vittorio Livi poznal a ocenil vlastnosti skla od velmi útlého věku. Poznal sklo jako pevné a křehké, přirozené a umělé, staré a průmyslové, a to všechno současně. Liviovi se líbily ony zdánlivé rozpory stejně jako prektické vlastnosti skla. Sklo je šetrné k životnímu prostředí a je hygienické. Může se to zdát jednoduché, ale chemické i fyzikální procesy jeho výroby jsou opravdu velmi složité. Dříve byl tento materiál s obrovským potenciálem používán prakticky pouze ve světě nábytku pro výrobu malých dílů nebo jako ozdob. A tak se brzy v kreativní mysli mladého Vittoria Livi začal rýsovat sen.

< >

A sice, aby se sklo stalo jedinečnou hvězdou ve světě výtvarného designu, aby se používalo k výrobě celých kusů nábytku, které by byly překvapivě pevné a navíc ještě krásně průhledné. Od počátku se FIAM okamžitě zaměřil na inovaci jako hnací sílu pro dosažení svých obchodních a kulturních cílů. Tato inovace probíhala na třech frontách.

Kvalifikované řemeslné zpracování

Úspěchu předchází složitý proces, kterým se mění sklo do konečného produktu a to závisí na zkušenostech kvalifikovaných řemeslníků, kteří provádějí různé operace: postříbrování, ohýbání, dekorace, fúze, rytí, broušení a gravírování. Výroba si žádá opravdové profesionály schopné předpovídat, řídit a hledat správné alternativy v každém jednotlivém případě.

Mistrovské zkušenosti při výrobě a ohýbání skla a schopnost pracovat v dokonalé harmonii s pecí jsou nezbytné pro vyráběné tvary a pro celkový úspěch operace, kdy hotový předmět je jedinečné umělecké dílo.

Proto je v FIAM mistr řemeslník stejně důležitý jako je na začátku práce projektant.

Design

FIAM oceňuje schopnost designéra přijmout rizika se vznikem tvaru a bere to i jako vítanou výzvu pro jeho technické znalosti. Společnost dokonce vytvořila jedinečné technologie pro výrobu některých kusů. Například v roce 1982 Massimo Morozzi přišel s návrhem na kávový stůl n Hydra, jehož velmi výrazné tvary by bylo obtížné získat strojním zařízením. Takže FIAM vynalezl speciální stroj (tzv. PASER) schopný tlačit vodu a brusný prášek do rychlosti 1000 m za sekundu - třikrát rychlost zvuku! A k vytvoření iluze stolu Philippe Starck museli FIAM vytvořit zařízení schopné zpracovat sklo v 1000 stupních.

Výzkum

Ruku v ruce s inovací v oblasti designu Livi vždy investovala do inovací v oblasti technologií. Po počáteční fázi dělení, broušení a frézování je připraven k ohýbání, což je proces, který začíná s předehřevem na 630 stupňů. To je pro výrobu skla zásadní, protože teplota musí být v této fázi rovnoměrná, i malé rozdíly totiž mohou způsobit rozbití desky skla. Na méně než 600 stupňů sklo krystalizuje a již nemůže být lisované, zatímco při vyšší teplotě se může stát příliš uvolněné. K řešení těchto problémů se v průběhu let vyvinula technologie, kdy byla malá pec na zemní plyn nahrazena jinou, větší na ropu a pak další, která už byla napájena elektřinou. Ta zajistila lepší ovládání teploty a přeměnu tepla ze statického na dynamické. Dnes se požívají pece ze žáruvzdorných cihel, izolaci poskytují high-tech keramické izolační dlaždice, které se používají také na raketoplány. FIAM nyní dosáhl páté generace výroby ohýbání skla, což umožňuje společnosti splňovat stále náročnější požadavky designérů, kteří chtějí pracovat s tímto jedinečným materiálem.

Designeři

Rodolfo Dordoni, Philippe Starck, Massimo Morozzi, Ilaria Marelli, Enzo Mari